Kuriozitete

on November 17, 2015 at 12:39 am / in Kuriozitete

Ilaçi më i mirë kundër ftohjes dhe temperaturës

Ilaçi më i mirë kundër ftohjes dhe temperaturës së lartë trupore është pushimi, këshillon revista gjermane për shëndetësi Naturartz. Meqë marrja e medikamenteve për uljen e temperaturës subjektivisht mund ta përmirësojë situatën, pacientët shpesh ndihen më mirë, prandaj ngrihen nga shtrati dhe vazhdojnë me aktivitetet e përditshme, dhe nuk pushojnë sa duhet, transmeton Koha.net. Temperatura e lartë është e rëndësishme […]

Read more ›
on November 17, 2015 at 12:33 am / in Kuriozitete

6 truke natyrale për ta luftuar zbokthin

  Zbokthi mund të jetë një problem estetik dhe i bezdisshëm në të njëjtën kohë, mund të shkaktojë ndjesi të pakëndshme në lëkurën e kokës, të tilla si kruarje dhe djegie. Të shumë-përfolurët shamponeët anti-zbokth, shpesh përmbajnë substanca aktive për të luftuar zbokthin vetëm në sasi të vogla. Për këtë arsye, rezultojnë të paefektshëm. Në rast se nuk e keni […]

Read more ›
on November 16, 2015 at 10:57 am / in Kuriozitete

Ja si mund ta karikoni telefonin tuaj për 30 sekonda

  Shkenctarët besojnë se kanë gjetur një mënyrë se si të karikoni baterinë e telefonit tuaj smartphone në 30 sekonda. Ata pohojnë se nëse përdorni të ashtuquajturat “pika kuantike” mund të shpejtoni ritmin e karikimit në telefon. Pikat kuantike janë pjesëza të vogla 10 herë më të holla se floku i njeriut me veti të veçanta elektrizuese. Studiues nga Universiteti […]

Read more ›
on November 16, 2015 at 10:23 am / in Kuriozitete

Keni probleme me memorie? Ja si të mbani mend gjithçka shumë më lehtë

Gabriel Wyner në librin e tij “Fluent Forever” thotë se mënyra më e mirë të mësosh një gjuhë të re është të praktikosh ta mbash në mend atë. Me fjalë të tjera, në vend se ta lexoni e ri-lexoni një listë me fjalë të ndryshme, ju duhet ta lexoni atë një herë dhe pastaj ta testoni veten vazhdimisht. Sidoqoftë, e […]

Read more ›
on November 16, 2015 at 10:09 am / in Kuriozitete

Metoda të lehta, për të liruar hundën e zënë (Video)

Në mënyrë që të mos përdorni barna apo ndihmës artificial, përdorni këto dy metoda të lehta. https://youtu.be/gg8TWB7ux4s

Read more ›
on November 16, 2015 at 12:59 am / in Kuriozitete

Keni probleme me yndyrë në gjak? Ja zgjidhja…

  Ju sjellim një recetë popullore për uljen e yndyrërave në organizëm. Thonë që është i mirë edhe për pastrimin e organizmit pas një ushqimi të rëndë… Përbërësit 400 g celer 1 kg limon 2 l ujë Përgatitja: 1. Lajeni limonin dhe prejeni në rriska të holla. Ujin vendoseni në nje enë të madhe dhe në të shtoni limon. 2. […]

Read more ›
on November 16, 2015 at 12:53 am / in Kuriozitete

Përjetim-Me shoqen e ngushtë të dashurës sime….

  Ishte vikend, pasdite e mërzitshme. Nuk më rrihej vetëm në banesë. Isha në një periudhë kohe kur rreth vetes nuk kisha asnjë femër. Vetëm dhjetë ditë më parë isha ndarë me Teutën, me të cilin kisha qenë në lidhje plot katër muaj. Më pëlqente nganjëherë edhe vetmia. Shpesh doja të dija se sa mund të qëndroj organizmi im trupor […]

Read more ›
on November 16, 2015 at 12:37 am / in Kuriozitete

Ja pse duhet fikur dritën kur pastroni dhëmbët tuaj

  A keni probleme me gjumin, vuani nga pagjumësia, zgjoheni gjatë natës dhe në mëngjes zgjoheni të lodhur dhe prapë keni nevojë për gjumë? Besoni ose jo, për këtë mund të fajësoni banjën tuaj. Siç thekson shkencëtari nga Oxford-i, Russell Foster, banja tepër e ndriçuar mund të çrregullojë gjumin tonë. Prandaj, ai rekomandon që pastrimi i dhëmbëve dhe shkuarja në […]

Read more ›
on November 16, 2015 at 12:35 am / in Kuriozitete

UFO apo meteor? Objekti misterioz ndriçon natën (Video)

Një objekt i paidentifikuar ndriçoi natën mbi qytetin Chita në Siberi. https://youtu.be/qNaSC-M8c7Q

Read more ›
on November 15, 2015 at 12:06 pm / in Kuriozitete

Çfarë të bëni pasi ta ‘shtrydhni’ një puçërr, që fytyra të mos bëhet edhe më keq?

  Të gjithë e dimë se nuk duhet ta shtrydhni puçrrën. Jo vetëm që do të shkaktojë shenja, por ju në fakt mund t’i shtyni bakteret vetëm më thellë, duke shkaktuar kështu një ënjtje dhe skuqje të puçrrës. Sidoqoftë, ne gjithashtu e dimë se ju thjeshtë nganjëherë nuk mund ta shihni ndonjë puçërr që ju del në ndonjë vend të […]

Read more ›