Teknologji

on February 24, 2016 at 7:02 pm / in Teknologji

Mahnitëse! Mbusheni celularin për 15 minuta

Oppo thotë se ka një teknologji të re e cila mund ta mbushë një celular me energji për vetëm 15 minuta. Kompania kineze prezantoi një prototip, të quajtur ‘Super VOOC Flash Charge’, në Kongresin Botëror të Celularëve në Barcelonë këtë javë. I përshkruar si “mbushësi më i shpejtë në botë”, pajisja është një përmirësim i teknologjisë së kaluar ‘VOOC Flash […]

Read more ›
on February 18, 2016 at 10:09 am / in Teknologji

E pabesueshme: Mbushni baterinë e telefonit me anë të limonit (Video)

Në mendim të parë duket diçka e pabesueshme por kjo video na e vërteton se kjo me të vërtetë funksionon.

Read more ›
on February 17, 2016 at 6:37 pm / in Teknologji

Si t’i bëni screenshot një mesazhi në Snapchat pa u kapur mat (VIDEO)

Ndryshe nga aplikacionet e tjera për mesazhe, fotot, videot dhe mesazhet që dërgohen nëpërmjet aplikacionit Snapchat fshihen automatikisht tek telefonat e dërguesit dhe marrësit. Për të ruajtur mesazhin para se të fshihet, marrësi duhet vetëm t’i bëjë një screenshot atij. Por, dërguesi e kupton kur marrësi i ka bërë screenshot mesazhit. Nëse doni t’i bëni screenshoot një mesazhi në Snapchat […]

Read more ›
on February 14, 2016 at 1:02 pm / in Teknologji

Aplikacioni që kthen smartfonin tuaj në një detektor tërmetesh

Një aplikacion i ri në Android i quajtur MyShake, duke përdorur një sensor, kthen smartfonin tuaj në detektor tërmetesh dhe ndihmon hulumtuesit që të mbledhin të dhëna sizmike. Rezultatet fillestare tregojnë se MyShake mund të detektojë tërmete me magnitutë 5 ballë apo edhe më të lartë, në largësi deri 10 kilometra, transmeton koha.net. MyShake, i cili është ndërtuar nga një […]

Read more ›
on February 14, 2016 at 1:00 pm / in Teknologji

Mos i bëni më këto 11 gabime me iPhone-n tuaj

Në qoftë se telefoni juaj iPhone është i çmuar për ju, atëherë ju duhet të kujdeseni për të. Janë disa gjëra që me siguri ju i bëni gabim në raport me iPhone tuaj. 1. Nuk e fikni asnjëherë Ju duhet ta fikni i-Phone-n tuaj të paktën një herë në javë, pasi nëse e bëni më tepër bateria e tij do […]

Read more ›
on February 14, 2016 at 12:59 pm / in Teknologji

Risia/ Atletet që karikojnë celularin teksa ecni

Shkencëtarët e Universitetit të Wisconsin-Madison kanë krijuar një palë atlete që kanë kapacitet të mbushin baterinë e telefonit teksa ecim. Atletet “InStep NanoPower” janë të pajisura me teknologjinë që përdor energjinë kinetike të gjeneruar nga ecja. Këtë energji e shfrytëzojnë për rimbushjen me bateri të telefonave. Ato kanë kapacitet që të krijojnë energji deri në 10 watt për metër katror, mjaftueshëm për […]

Read more ›
on February 13, 2016 at 5:05 pm / in Teknologji

Ky trik ju duhet shumë në iPhone (Video)

A e lini gjithmonë celularin tuaj iPhone në vibrim? Nëse po, ekziston një mënyrë mjaft e mirë e cila ju ndihmon që të caktoni një lloj të veçantë të vibrimit për persona të caktuar. Vibracionet në celularin tuaj janë mjaft të rëndësishme. Duke lënë vibrime të veçanta për njerëz të caktuar, ju do ta dini se kush po ju thërret […]

Read more ›
on February 13, 2016 at 11:09 am / in Teknologji

Përdorues të Android, kujdes nga këto viruse

Platforma Android është prekur nga tri viruse të reja, të cilat kanë infektuar aplikacione të ndryshme si Twitter dhe Facebook. Ekspertët e sigurisë paralajmërojnë se është e pamundur që të hiqen këto viruse. Përdoruesit do të duhet të ndërrojnë pajisjet e tyre të infektuara nëse duan të shpëtojnë nga këto viruse. Viruset mund të instalohen vetë tek sistemi i aplikacionit […]

Read more ›
on February 12, 2016 at 12:46 pm / in Teknologji

BMW sjellë bishën M760Li xDrive [FOTO]

Kur të gjitha shpresat u shuan se BMW do të sjellë modelin M të serisë 7, ata na befasuan duke sjellë top modelin e kësaj marke. BMW M760Li xDrive vjen me motor V12 6.6-litër me turbo të dyfishtë M Performance dhe prodhon 441 kW/600KF, transmeton Express. Kjo është një veturë shumë e fuqishme dhe autoritative. Përshpejtimin nga 0-100km/h e arrin […]

Read more ›
on February 10, 2016 at 10:23 pm / in Teknologji

7 arsyet pse duhet të zgjedhim Android në vend të Apple

Këto dy kompani janë rivali më i madh i njëra tjetrës. Viti që lamë pas ishte vit i mirë për Android-in nëse konsiderohen raportet e fundit ku tregohet se zotëron 84.7% të tregut, transmeton lajmi.net. Por, cilat janë arsyet kryesore pse duhet të zgjedhim Android-in mbi konkurruesin e saj më të madh, iOS? Shumë zgjedhje Ka diçka për të gjithë në […]

Read more ›