Aktuale

on February 22, 2018 at 4:13 pm / in Aktuale

Evisa kërkon tre fëmijët, përcillet për në banesën e fundit edhe Noemi

Është përcjellë sot mes lotësh e dhimbjes, viktima e fundit e familjes Preka nga Velipoja, 10-vjeçarja Noemi. E vetmja e mbijetuar nga kjo ngjarje e rëndë është Evisa, gruaja e familjes, e cila humbi tre fëmijët dhe bashkëshortin në aksidentin tragjik të ndodhur ditën e diel. Në meshën që po mbahet në famullinë e Velipojës, Dom Marjan Gega tregon mes […]

Read more ›
on February 22, 2018 at 4:07 pm / in Aktuale

Harrojeni diellin, ngjarje të jashtëzakonshme priten pas fundjavës

Motit të ngrohtë të këtyre ditëve i vjen fundi të shtunën e të dielën pasi një valë “e acartë” do të godasë pjesën më të madhe të Europës! Një masë e ajrit shumë të ftohtë do të zhvendoset nga Siberia drejt Rusisë duke u zgjeruar përtej Uraleve gjatë fundjavës. Sipas Meteoalb, të hënën dhe në vijim, vala e acartë shtrin […]

Read more ›
on February 22, 2018 at 4:02 pm / in Aktuale

Ndërroi jetë në aksidentin në Durrës, flet nëna e vajzës: Ishte nisur për Itali të punonte

“Vajza ime ishte nisur për në Itali, shkonte herë pas here në Itali pasi punonte te dyqani i shoqes së vet. Kjo ishte hera e 4 që po shkonte. Kishte me vete 600 euro dhe garancinë. Nuk e di çfarë problemi pati që nuk u nis në Itali. Lajmin e vdekjes e kanë mësuar shoqet e saj që jetojnë në […]

Read more ›
on February 22, 2018 at 12:17 pm / in Aktuale

Sot, na mungon Noemi…! Mësuesit dhe shoqet e 10-vjeçares po përlotin të madh dhe të vogël me këtë gjest

Sot i jepet lamtumira e fundit Noemi Prekës, 10-vjeçares që humbi jetën tragjikisht në një aksident rrugor. Nxënësit dhe stafi i shkollës ku studionte vogëlushja nga Velipoja kanë publikuar një mesazh prekës në rrjete sociale, shkruan ShkodraNews, ku i japin lamturmirën shoqes dhe nxënësës së tyre. Ja mesazhi i shkollës “Gjergj Vatë Martini” ku mësonte Noemi Preka: Këto ditë, si […]

Read more ›
on February 22, 2018 at 12:14 pm / in Aktuale

Nëna fatkeqe nuk e përcolli dot as Noemin për në banesën e fundit, ajo “dergjet” në spital dhe i kërkon pa pushim (foto)

Askush nuk ka marrë ende guximin që t’i rrëfejë Evis Prekës që 3 fëmijët dhe bashkëshorti i saj janë ndarë nga jeta. 37-vjeçarja ndodhet në spitalin e Shkodrës, duke u kuruar për plagët e marra në aksidentit tragjik që shuajti familjen e Edmond Prekës. Ditën e sotme lotët dhe dhimbja ishin të pamasa në familjen Preka, pasi Noemit ju dha […]

Read more ›
on February 22, 2018 at 12:09 pm / in Aktuale

‘Mos u merrni me mu, merruni me fëmijët dhe burrin’, famulltari bën deklaratën drithëruese për Evisa

“Mos u merrni me mu! Unë jam mirë, merruni me fëmijët e burrin!”! Janë këto fjalët drithëruese të nënës Evisa Preka, e vetmja e mbijetuar e aksidentit tragjik në Velipojë. Evisa ende nuk di asgjë ndërsa në këto momente po përcillet për në banesën e fundit, vajza e tretë e familjes Preka, 10-vjeçarja Noemi Preka zemra e së cilës ndaloi […]

Read more ›
on February 22, 2018 at 11:39 am / in Aktuale

Aksidenti tragjik, misteri i kthimit nga porti i 23 vjeçares, nisin hetimet për Elena Avdullain

Kanë nisur hetimet lidhur me misterin e aksidentit tragjik të ndodhur mbrëmjen e djeshme ku humbën jetën taksisti Bujar Agalliu 60 vjeç dhe Elena Avdullai 23 vjeçe. Më herët u mësua se 23-vjeçarja ishte nisur për udhëtim në Itali, por u kthye në portin e Durrësit. Një gjë e tillë u konfirmua pasi viktimës i’u gjet në çantë një biletë […]

Read more ›
on February 22, 2018 at 9:36 am / in Aktuale

E trishtë: Po nisej për në Itali por i mungonin dokumentat, 23 vjecarja mori taksinë dhe gjeti vdekjen

Të tjera detaje mësohen rreth ngjarjes së mbrëmshme, kur në një aksident rrugor në afërsi të Maminasit në autostradë, humbën jetën një taksist nga Durrësi dhe pasagjerja 23-vjeçare që ndodhej në mjetin e tij. Burimet i thanë “DurrësLajm” se e reja Elena Avdillari, banuese në Tiranë, por me origjinë nga Korça, po kthehej nga porti i Durrësit. Ajo do të […]

Read more ›
on February 22, 2018 at 9:33 am / in Aktuale

Italia kërkon 30 mijë punëtorë të rinj, ja se si mund të përfitojnë shqiptarët

Sipas dekretit të flukseve 2018, në Itali vihen në dispozicion 30.850 kuota për punë të varur sezonale të punonjësve të huaj, ndër të cilat edhe shqiptarët, si dhe konvertime lejesh të ndryshme qëndrimi në leje pune, së të huajve tashmë rezidentë në Itali. Sipas të dhënave të Ministrisë së Brendshme Italiane, 30.850 kuotat janë të ndara si më poshtë: – […]

Read more ›
on February 22, 2018 at 12:24 am / in Aktuale

Në fundjavë vjen “bisha nga lindja”, acari polar kaplon pritet të kaplojë vendin tonë

Fushat e presionit të ulët mbesin të bllokuara edhe ditëve të ardhshme mbi Itali, që mbi vendin tonë do të krijojnë kushte për mot kryesisht të vranët, kohëpaskohe me mundësi për riga lokale shiu. Por, në fundjavë, acari polar nga Siberia, që në media po quhet “Bisha nga lindja”, do të shtrihet mbi kontinentin europian dhe rajonin tonë, ku do […]

Read more ›