Aktuale

on May 20, 2015 at 9:18 pm / in Aktuale

Ben Blushi: shqiptarët e Maqedonisë vuajnë dyfish, nga Gruevski dhe nga politikanët shqiptar (video)

I ftuar në emisionin “Zona B”, në Klan Kosova, politikani dhe publicisti Ben Blushi foli rreth vizitës së tij në Kumanovë dhe komentoi rreth ngjarjeve të fundit pas aksionit policor. Sipas Blushit, qeveria e Maqedonisë ka paranojë historike në raport me shqiptarët dhe kjo është një nga shëmtitë më të mëdha që politikat e Nikola Gruevskit po i shkaktojnë vendit. […]

Read more ›
on May 20, 2015 at 11:30 am / in Aktuale

Kështu i ndëshkon ISIS’i ushtarët e vet (VIDEO)

Një video e publikuar nga ISIS, tregohen se si luftëtarët e saj ndëshkohen për gabimet e bëra. Në këto pamje një grup burrash dhunohen me qytën e pushkës dhe me kamxhik për shkak se janë kapur duke pirë cigare. Tymosja e cigares cilësohet si ‘jo islamike’ dhe shkelja e parë dënohet me 40 goditje me kamxhik. Ndërsa në rast përsëritjeje, […]

Read more ›
on May 20, 2015 at 11:29 am / in Aktuale

Përfundon autopsia, pritet kthimi i trupave

Prishtinë, 20 maj – Autoritetet maqedonase kanë identifikuar trupat e të vrarëve gjatë konfliktit të fundjavës së kaluar në Kumanovë të Maqedonisë përmes autopsisë së përfunduar të hënën. Numri i të vdekurve të identifikuar është dhjetë, nëntë nga ata janë nga Kosova, derisa njëri është nga Maqedonia, shkruan “Zëri”. Burime të besueshme të gazetës në Ministrinë e Drejtësisë së Maqedonisë […]

Read more ›
on May 20, 2015 at 11:24 am / in Aktuale

Vëllai i Mirsad Ndrecaj: Ali Ahmeti i ka tradhtu! (FOTO)

Familjarët e atyre që kanë vdekur në Kumanovë kanë kërkuar kthimin e trupave të pajetë që janë ende në Maqedoni Vëllai i Mirsad Ndrecajt ka treguar se familjari i tyre kishte shkuar në Maqedoni për të luftuar për të drejtat e shqiptarëve e jo për para. “Ali Ahmeti i ka tradhtu”, ka thënë ai. Sot, familjarët e atyre që janë […]

Read more ›
on May 20, 2015 at 7:06 am / in Aktuale

Ali Ahmeti: Shqiptarët jetojnë të barabartë, Fevziu: Prandaj Jankullovska në lagjet shqiptare kryen aksion policor

Ali Ahmeti i pyetur nga Blendi Fevziu se përse nuk i ndaluan personat e grupit të armatosur pa hyrë në qytet dhe përse operacioni u krye në zemër të qytetit, duke mos pasur përgjigje konkrete tha kështu: Pse nuk u vra asnjë civil? Kjo më gëzon mua se nuk u vra asnjë civil, se dëmi material do të riparohet, të […]

Read more ›
on May 19, 2015 at 10:05 pm / in Aktuale

Itali, vrau 3 vajzat; shpallet e pafajshme 38-vjeçarja shqiptare

Një gjykatë italiane ka shpallur të pafajshme një grua 38-vjeçare, me nënshtetësi shqiptare, për vrasjen e tre vajzave të saj vitin e kaluar. Lajmin e bëjnë të ditur mediat italiane, sipas të cilave, trupi gjykues e ka marrë këtë vendim duke u bazuar në gjendjen shumë të rëndë mendore të Edlira Çopës. Por ndaj saj është aplikuar masa e sigurisë […]

Read more ›
on May 19, 2015 at 9:01 pm / in Aktuale

Ahmeti: ​Të arrestuarit do ta shpjegojnë pse shkuan në Kumanovë (Video)

Kryetari i BDI’së, Ali Ahmeti në një intervistë në Klan të Shqipërisë ka thënë të arrestuarit do të shpjegojnë se pse kanë shkuar në Komunavë. Ai ka thënë se këtë shpjegim do ta japin për të zbuluar të veleten se pse ndodhi Kumanovë dhe cili ishte qëllimi i këtij konflikti. ” Për ne është e rëndësishme të dihet e vërteta […]

Read more ›
on May 19, 2015 at 12:30 pm / in Aktuale

Flet pa shami vajza që përloti e mbuluar Erdoganin(VIDEO)

Blendina Dibra, 16 vjeç nxënëse e medresësë së Shkodrës, nuk e ka kuptuar ende se ajo është përdorur si një kukull e bukur në një shfaqe me sfond të theksuar politiko fetar. Ajo ndihet ende e emocionuar që e bëri të qajë kryeministrin Turk Erdogan (foto poshte). Por gjithshka ishte një “mise en scene” e menduar mirë. Së pari vetë […]

Read more ›