Kuriozitete

on December 14, 2017 at 6:58 pm / in Kuriozitete

Hani 7 arra dhe prisni 4 orë – Ja çfarë do të ju ndodhë?

Nuk është çudi që arrat janë ndër pemët më të respektuara në popull. Një studim i publikuar së fundmi ka zbuluar se arrat janë mbrojtësit më të mirë të shëndetit të zemrës. Arrat janë të pasura me lëndë ushqyese të tila si: omega­3; omega­6; magnez; vitaminë 6, mangan, baker, zink, fosfor, hekur etj. Si e “mbrojnë” arrat zemrën? Një studim […]

Read more ›
on December 14, 2017 at 6:57 pm / in Kuriozitete

Pini këtë para se të flini dhe zgjohuni më i dobësuar çdo ditë!

Mjalti është fantastik! Po, është i ngarkuar me ushqyes të shëndetshëm dhe mund të ofrojë shumë përfitime shëndetësore. Ju duhet ta konsumoni këtë përbërës çdo ditë. Është i lirë, lehtësisht i disponueshëm dhe do të përmirësojë shëndetin tuaj. Por, a e dini se ju mund ta përdorni mjaltin edhe për të përshpejtuar procesin e humbjes së peshës? Nëse përzieni mjaltin […]

Read more ›
on December 14, 2017 at 6:56 pm / in Kuriozitete

Largojeni celulitin me këtë produkt që e keni në shtëpi që kushton 1 euro

CELULITI ËSHTË NJË SHQETËSIM PËR SHUMË FEMRA. AI ËSHTË IND YNDYROR I MBLEDHUR NËN LËKURË DHE QË SHKAKTON “LËKURËN PORTOKALL”. Për eliminimin e celulitit këshillohet të mbani një dietë të shëndetshme, të konsumoni shumë ujë dhe të bëni aktivitet fizik. Përveç këtyre, uthulla e mollës musht është një metodë natyrale mjaft efektive në zhdukjen e celulitit. Ajo është e pasur […]

Read more ›
on December 14, 2017 at 6:55 pm / in Kuriozitete

Hani këtë mëngjes për 1 muaj dhe digjni çmendurisht yndyrën rreth belit

Yndyra e tepërt çon në zhvillimin e sëmundjeve të zemrës, diabetit, hipertensionit, mëlçisë së dhjamosur dhe rrit rrezikun e zhvillimit të kancerit. Ushqime të pasura me fibra janë zgjedhja ideale për njerëzit që luftojnë me kapsllëkun dhe sigurojnë dietë të shëndetshme. Ushqimet e pasura me proteina sigurojnë energji të mjaftueshme për aktivitetet e përditshme. Por nëse keni një problem me […]

Read more ›
on December 14, 2017 at 6:55 pm / in Kuriozitete

Në rast infarkti keni vetëm 10 sekonda për të shpëtuar, ja si duhet të veproni

Të gjithë e dimë që ataku në zemër nuk mund të parashikohet, megjithatë ka disa këshilla të dobishme të cilat mund t’ju shpëtojnë jetën, nëse e gjeni veten përballë një situate të tillë. Shpresojmë, që të mos ju duhet ta zbatoni kurrë këtë këshillë, por është mirë të dini se mund të ndihmoni veten apo dikë tjetër, para se të […]

Read more ›
on December 14, 2017 at 6:54 pm / in Kuriozitete

Lëkurë më e re për 20 minuta? Ja cili është sekreti!

rodhojnë shumë produkte për lëkurën, duke premtuar heqje të rrudhave, vonimin e plakjes dhe eliminimin e akneve. Çështja është se shumë prej produkteve përmbajnë kimikate dhe përbërës të dëmshëm, të cilët mund të sjellin efekte anësore në fytyrë dhe trup. Për fat të mirë mjekësia alternative dhe kryesisht përbërësit që ndodhen në kuzhinën tonë, na mundësojnë kujdes dhe rezultate të […]

Read more ›
on December 14, 2017 at 6:53 pm / in Kuriozitete

E ngrirë në mes të borës e ulur në stol, habiten mjekët nga ajo që gjejnë më pas

Disa banorë janë shqetësuar kur kanë konstatuar një person të ulur në stolin e një parku teksa binte dhe për këtë kanë lajmëruar me urgjencë një ambulancë për t’i ardhur në ndihmë. Por kur mjekët arritën në vendin e ngjarjes në Staffordshire, gjetën “pacientin” të cilin nuk mund ta ndihmonin, sepse në të vërtetë ai ishte një statujë. Sipas mediave […]

Read more ›
on December 14, 2017 at 6:50 pm / in Kuriozitete

U dënua me vdekje, dëshira e tij e fundit i tronditi të gjithë

Një i dënuar me vdekje në pritje të ekzekutimit, kërkoi si dëshirë të fundit një laps dhe një letër. Pasi shkruajti për disa minuta, i dënuari thirri rojen dhe i kërkoi që atë letër t’ia dorëzonte mamasë së tij. Në letër shkruhej: “Mama nëse do kishte drejtësi në këtë botë do të ishim të dy të dënuar jo vetëm unë. […]

Read more ›
on December 14, 2017 at 3:38 pm / in Kuriozitete

Ajo ishte shtatzënë dhe kurrë nuk shkoi në mjek, dhe më pas ajo lindi një…

Deri më tani, si Veronica ka vetëm 12 raste të tilla te regjistruara në botë. Kohët e fundit, në Sibir është raportuar një rast i pabesueshëm i shtatëzanisë i cili pothuajse gjithmonë është jashtë injektimit, por këtë herë foshnja arriti të mbijetojë. Një refugjate Ukrainase nga provinca Donbas 31 vjecarja arriti të sjellë një shtatzëni të tillë pa emërimin e […]

Read more ›
on December 14, 2017 at 10:22 am / in Kuriozitete

Mjekët i japin një muaj jetë, biznesmeni bën atë që nuk e priste askush

Pasi mjekët e diagnostikuan me një tumor shumë agresiv, i dhanë lajmin e hidhur se kishte vetëm një muaj jetë. Por ndryshe nga çfarë mund të pritej, biznesmeni i njohur Satoru Anzaki, pronari i gjigandit të makinerive Komatsu, organizoi një festë shumë të madhe. Ai ftoi më shumë se 1000 persona duke festuar për orë të tëra. Në një intervistë […]

Read more ›