Kuriozitete

on April 21, 2018 at 11:49 pm / in Kuriozitete

Ju ziejnë kockat nga brenda? Japonezët e Kanë Gjetur Zgjidhjen Tek Këto 6 Ushtrime…

Më shumë se 50% e popullësisë në botë vuajnë nga dhimbja e gjunjëve apo shputave të cilat shkaktojnë shumë dhimbje kronike. Të gjithë çuditen me stilin e jetesës së japonezëve, por përtej çudisë janë statistikat që flasin: populli më jetëgjatë në botë, por edhe sikur të mos i njihnim statistikat na qëllon të jemi vetë dëshmitarë të grupeve turistike të […]

Read more ›
on April 21, 2018 at 11:48 pm / in Kuriozitete

Babai vendos dorën mbi barkun e gruas së tij shtatzënë, por pastaj kamera kap ‘përgjigjen’ e foshnjes!

I gjithë procesi i ardhjes së një njeriu tjetër në këtë botë është pa dyshim një nga gjërat më magjike dhe mahnitëse që mund të ndodhë në jetën tuaj. Periudha 9 mujore mund të jetë e vështirë, sidomos për gruan e cila mund te shoqerohet me te vjella në mëngjes, dëshira te çuditshme të ushqimit dhe lekundje te humorit. Por […]

Read more ›
on April 21, 2018 at 11:47 pm / in Kuriozitete

Jetët tona do ndryshojnë më 30 prill, ja çfarë do ndodhë

Fenomenet hënore kanë tërhequr gjithmonë vëmendjen, por duket se ky vit do të jetë i jashtëzakonshëm, për shkak se kemi parë dy hëna me hije blu, një muaj të tërë pa hënë të plotë dhe çfarë pritet të ndodhë? Më 30 prill do të dëshmojmë një fenomen të quajtur hëna rozë. Duhet të theksohet se krahasuar me fenomenet e mëparshme […]

Read more ›
on April 21, 2018 at 11:42 pm / in Kuriozitete

Veza e zier me uthull vret një nga armiqtë kryesorë të organizmit

Simptomat e sheqerit të lartë në gjak janë: urinim i shpeshtë natën, etje, humbje peshe shpejt, kruajtje rreth penisit ose vaginës, plagë që janë të ngadalshme për t’u shëruar, vizion të paqartë, lodhje. E gjithë kjo çon në probleme serioze shëndetësore, si vizion i dobët, verbëri, dëme nervore, sëmundje të veshkave, sëmundje të zemrës, dhe tek meshkujt mund të çojë […]

Read more ›
on April 21, 2018 at 11:41 pm / in Kuriozitete

Nëna puth fëmijën në buzë, foshnja shtrohet me urgjencë në spital

Kurat mjekësore bën të mundur parandalimin e më së keqes. Një fëmijë vetëm 3 muajsh, u shtrua në spital me plagë dhe flluska nëpër trup, pas puthjes në buzë nga nëna e tij, e cila kishte herpes. Është kjo ajo që ka ndodhur në provincën e Zhejiang, në lindje të Kinës, ku gruaja pavarësisht gjendjes së vogëlushit, nuk e çoi […]

Read more ›
on April 21, 2018 at 11:23 pm / in Kuriozitete

Zbulohet një organ i ri, mjeku shqiptar: Kur e prezantova më thanë shko vizitohu

Mjeku Apostol Vaso ka bërë publik zbulimin më të ri shkencor i cili konsiston në përcaktimin e një organi tjetër për trupin e njeriut. Organi më të ri është zbuluar së fundmi nga një grup shkencëtarësh por mjeku shton se ai e ka prezantuar më herët në nivelet më të larta dhe mori si përgjigje vetëm indifierencë. Mjeku shqiptar tregon […]

Read more ›
on April 21, 2018 at 11:19 pm / in Kuriozitete

Burri kap “mat” gruan me të dashurin në Vlorë, justifikimi i saj të heq trurin

Kjo histori po bën xhiron e rrjetit. Një burrë nga Vlora ka kapur mat gruan e tij. Sipas gazetarit të “Aldo Morning Show”, gruaja ishte doktoreshë dhe në orarin e punësh shkonte shpesh në Llogara me të dashurin. Gazetari tha se burrit i kishin shkuar në vesh fjalë lidhur me këtë gjë, por nuk e kishte besuar. Një ditë ai […]

Read more ›
on April 21, 2018 at 10:37 pm / in Kuriozitete

Kur i pashë këto foto dasme për herë të parë, shtanga, por historia e vërtetë më befasoi

Ju keni dëgjuar thënien e vjetër që kërkon një fshat për të rritur një fëmijë dhe për shumë njerëz fshati përfshin gjyshërit. Shumë njerëz kanë një lidhje të ngushtë me gjyshërit e tyre për shkak të kohës që ata shpenzojnë me ta. Ky është padyshim rasti për i vajzës në Kinë, 25-vjeçari Fu Xuewei nga Kina, ka një lidhje të […]

Read more ›
on April 21, 2018 at 10:10 pm / in Kuriozitete

Ky nuk është një varrim si gjithë të tjerët, kur ta kuptoni do ngeleni gojëhapur !!!

Përgjatë 14 viteve të fundit, Vera Lucia da Silva ka patur një ëndërr të pazakontë… të mbajë varrimin e saj ndërkohë që është ende gjallë. 44 – vjeçarja e realizoi këtë ëndërr dhe kaloi 24 orë në arkivol, teksa familjarët dhe miqtë “vajtonin” për humbjen e saj. Sipas britanikes “Metro”, gruaja u shpreh se kjo ishte dita më e lumtur […]

Read more ›
on April 21, 2018 at 8:29 pm / in Kuriozitete

Pija energjike e mëngjesit (që mund ta bëni në më pak se 30 sekonda)!

Mëngjeset më të mira fillojnë me një bum energjish që na vijnë nga xhenxhefili, limoni dhe shafrani i Indisë. Pse kjo pije është kaq e fuqishme? Limoni i jep një nxitje fantastike metabolizmit tonë. Xhenxhefili ka veti inflamatore të mahnitshme, një efekt anti-plakje që mund t’ju ndihmojë të largoni kilet shtesë. Shafrani i Indisë është një aromë e dobishme shëndetësore […]

Read more ›