Shëndeti

on February 16, 2018 at 9:34 am / in Shëndeti

Nëntë Simptomat e Hershme të Diabetit?!

Nëntë Simptomat e Hershme të Diabetit?! Diabeti është një sëmundje e cila ndikon në mundësitë e trupit tuaj për të prodhuar apo për t’ju përgjigjur insulinës, duke rezultuar në nivelin e lartë të sheqerit në gjak. Simptomat e para mund të jenë aq delikate, saqë disa njerëz mund t’i tejkalojnë ato si të parëndësishme. Do të sjellim disa nga shenjat […]

Read more ›
on February 16, 2018 at 6:50 am / in Shëndeti

Supë 3-ditore që pastron trupin tuaj. Hani sa më shumë nga kjo dhe do luftoni inflamacionin, yndyrën e belit dhe sëmundjet!

Herë pas here, trupi duhet të pastrohet në mënyrë të rregullt për të funksionuar më mirë. Për ta bërë këtë, njerëzit provojnë metoda të ndryshme të pastrimit me qëllim që të heqin të gjitha toksinat e dëmshme të trupit, për të pastruar lëkurën, për të rinovuar organet dhe për të ruajtur një pamje rinore. Një supë që pastron Supat janë […]

Read more ›
on February 16, 2018 at 6:45 am / in Shëndeti

Ju mpihen shpesh duart: Mjeku konstaton që trupin tuaj ndoshta e kanë sulmuar dy sëmundje

Ekspertët theksojnë që nëse shpesh ju mpihen duart rrezikoni dy gjendje të rrezikshme. Duart përmbajnë receptorët më të ndjeshëm për prekje të cilët nëpërmjet nervave janë të lidhura me trurin. Mirëpo, nëse ndonjëri nga ato nerva është i dëmtuar apo i shtypur, truri nuk mund t’u përgjigjet sinjaleve të cilat i dërgojnë receptorët dhe atëherë duart fillojnë të mpihen. Ekspertët […]

Read more ›
on February 16, 2018 at 6:35 am / in Shëndeti

Bej gargare me këtë vaj çdo mëngjes dhe do shihni sa komplimenta do të merrni për buzëqeshjen tuaj!

Hidhni vajin (zakonisht përdoren vaji i kokosit,i lulediellit ose vaj susami) në gojën tuaj në stomak bosh për 20 minuta. Pastaj pështyjeni dhe pastroni dhëmbët.Kjo menyre nxjerr toksinat nga trupi juaj, kryesisht për të përmirësuar shëndetin oral, por edhe për të përmirësuar shëndetin tuaj të përgjithshëm. Përveç aftësisë për të zbardhur dhëmbët, për të freskuar frymën dhe për të vrarë […]

Read more ›
on February 16, 2018 at 12:04 am / in Shëndeti

Si të largosh sulmin në zemër, atakun kardiak

ecili prej nesh mund t’i ndërmarrë disa hapa për përmirësimin e shëndetit të zemrës dhe në këtë mënyrë të parandalojë vdekjen dhe invaliditetin e parakohshëm, që vjen si pasojë e sëmundjeve kardiovaskulare. 1- Hapi i parë për të përmirësuar shëndetin e zemrës është njohja me faktorët që paraqesin rrezik. Pyetsni mjekun tuaj sa është shtypja e gjakut? Çfarë do të […]

Read more ›
on February 15, 2018 at 10:51 pm / in Shëndeti

Kjo i ndodh organizmit tuaj nëse konsumoni një limon në ditë

Lëngun nga limoni duhet ta pini në mëngjes para ushqimit, sepse në këtë mënyrë do ta nxitni metabolizmin, ndërsa kaloritë nuk do të pozicionohen në zona kritike. Mirëpo, përveç te humbja në peshë, limoni ndihmon edhe te gjendjet serioze shëndetësore, shkruan Femina. Lëngu i limonit Përveç se është zgjidhje më e mirë nëse duam të largojmë etjen dhe të mposhtim […]

Read more ›
on February 15, 2018 at 10:20 am / in Shëndeti

Maska e thjeshtë me … për lëkurë të ndritshme dhe pa njolla

Lëkurë e thatë dhe me njolla? Atëherë problem mund të zgjidhet lehtë në shtëpi. Ekziston një formulë e mahnitshme për ta bërë këtë. Për të pasur lëkurë të butë, të bardhë dhe të panjollosur, duhet të përdorni një maskë të cilën mund ta përgatitni në shtëpi dhe ta aplikoni së paku dy herë në javë për rezultate të mira. Përbërësit […]

Read more ›
on February 15, 2018 at 10:02 am / in Shëndeti

Ilaçi i thjeshtë që përgatitet në shtëpi, përmirëson shikimin dhe parandalon rënien e flokëve dhe ndihmon në rritjen e tyre

Ndërsa plakemi, trupi ynë po zvogëlon forcën dhe shumë probleme shëndetësore fillojnë të shfaqen. Shumë njerëz humbasin flokët ose të pamurit, ose të dyja, gjatë jetës së tyre, si rezultat i plakjes dhe gjenetikës. Për më tepër, kjo mund të shkaktohet nga çrregullime autoimune, sifilizë, kimioterapia, sëmundjet e lëkurës, mungesa e hekurit dhe pabarazitë hormonale. Megjithatë e keqja është se […]

Read more ›
on February 15, 2018 at 1:04 am / in Shëndeti

Pini një filxhan të kësaj cdo ditë dhe kurrë nuk do të sëmureni!

Ftohjet sezonale shpesh shoqërohen me një kollë të thatë dhe të vazhdueshme, e cila nëse nuk trajtohet mund të çojë në komplikime. Nëse e keni provuar te pini shurup kolle dhe sju ka bere efekt , provoni kete perberje e nuk do te zhgenjeheni. Përbërësit: – 250 ml qumësht – 1 luge sherbele pluhur – 1 luge gjalpë – 1 […]

Read more ›
on February 14, 2018 at 11:31 pm / in Shëndeti

6 ushqime që nuk duhen ngrënë kurrë përpara gjumit

Të gjithë e dimë se nuk duhet të pimë kafe në darkë vonë, pasi do të kemi probleme me gjumin. Gjithashtu e dimë se ëmbëlsirat para se të flemë na bëjnë keq për dhëmbët. Por, ka edhe disa ushqime të tjera, disa prej të cilave të shëndetshme, që nuk duhen ngrënë kurrë përpara gjumit. Ja kush janë ato: Brokoli dhe […]

Read more ›