Shëndeti

on June 11, 2018 at 3:49 am / in Shëndeti

Pika të zeza në fytyrë? Mësoni si t’i eliminoni me kripë

Industria kozmetike ka zhvilluar qindra trajtime që pastrojnë lëkurën dhe në të njëjtën kohë eliminojnë pikat e zeza. Megjithatë, shumë prej nesh nuk kanë mundësinë për t’i marrë këto produkte apo janë të ndjeshëm ndaj përbërësve të caktuar që përmbajnë ato. Për fat të mirë, ka një gamë të gjerë me mjete natyrore që ofrojnë efekte të ngjashme me produktet […]

Read more ›
on June 11, 2018 at 12:22 am / in Shëndeti

Kjo kërpudhë e zhdukë kancerin

Kërpudha e cila në latinisht quhet “Inonotus obliquus” është një kërpudhë parazitare në mështekën e cila ngjan me një lëvore të djegur. Në fakt, kjo kërpudhë është kancer i mështeknës, por paraqet ilaçe kundër kancerit të njeriut. Sidomos varianti siberian i kësaj kërpudhe është shumë i dobishëm. Ajo përmban fenole, melaninë, tripeptoide dhe thartirë betulinike, ku sidomos përbërësi i fundit […]

Read more ›
on June 11, 2018 at 12:20 am / in Shëndeti

Lëng rrushi, mjaltë dhe uthull molle për të humbur peshë!

Humbja e peshës nuk është një proçes i lehtë, në fakt shumë njerëz e konsiderojnë mision të vështirë. Por nëse do të ekzistonte një recetë me të cilën do të humbnit peshë lehtësisht, me siguri do të ishte kjo që sugjeron Shije! Ju mund ta përgatisni atë lehtësisht në shtëpi dhe ta provoni! Përbërësit: 1 flixhan me lëng rrushi 1 […]

Read more ›
on June 11, 2018 at 12:18 am / in Shëndeti

Këshilla për kujdesin e lëkurës gjatë verës

Meqë është koha e verës të gjithë e duan detin dhe diellin. Megjithatë duhet të jeni shumë të kujdesshëm pasi dielli mund ta dëmtojë lëkurën tuaj. Kremrat e diellit gjithmonë rekomandohen që ta ruani lëkurën tuaj si nga dielli ashtu edhe nga plakja e parakohshme. Por nëse pika e diellit janë diçka që shpesh i vini re në trupin tuaj […]

Read more ›
on June 11, 2018 at 12:16 am / in Shëndeti

Si ta kuptoni nëse keni anemi?

Identifikoni simptomat e përgjithshme të anemisë përmes këtij artikulli.Anemia është një sëmundje që ka 400 tipe të anemisë. Simptomat e kësaj sëmundje janë të ngjashme por trajtimi i kësaj sëmundje varion nga tipi i anemisë që ka secili person. Identifikimi i simptomave të anemisëEkzaminoje nivelin e lodhjes – Është simptoma më e zakonshme në të gjitha format e anemisë, përveç […]

Read more ›
on June 11, 2018 at 12:08 am / in Shëndeti

Dieta 48-orëshe që i heq toksinat dhe djegë dhjamin në afat rekord

Specat e djegës tani janë në qendër të vëmendjes tek doktorët, për shkak të përfitimeve shëndetësore që i kanë në shëndetin e përgjithshëm si dhe procesin e humbjes së peshës, e krejt kjo falë përbërësit të vet natyral të quajtur capsaicin. Kjo substancë funksionon në mënyra të ndryshme dhe garanton djegien e shpejt të dhjamit, pa e cenuar sigurinë shëndetësore. […]

Read more ›
on June 11, 2018 at 12:02 am / in Shëndeti

Çfarë ndodh me trupin në qoftë se flini më shumë se 12 orë gjumë në ditë

Gjumi është shumë i rëndësishëm. Ai ndihmon trupin të rifurnizohet me energji. Por, ashtu si çdo gjë tjetër, bën dëm kur është me tepri. Personat që flenë më shumë se 12 orë në ditë në përgjithësi nuk gëzojnë një shëndet të mirë krahasuar me ata që flenë 7-8 orë në ditë. Në fakt, sa më shumë kalojnë vitet, aq më […]

Read more ›
on June 10, 2018 at 6:07 pm / in Shëndeti

Një doktor i Amerikës së Veriut e zbuloi atë! Bëhet fjalë për antibiotikun më të fuqishëm natyror, i cili vret çdo infeksion që mund të ketë në trupin tuaj!

Gjetja e alternativave për të luftuar ftohjet, kollen dhe gripin është gjithmonë një ide e mirë dhe këtë herë ne duam t’ju njohim me nje ilac te ri natyrore i cili perbehet nga mjalti dhe hudhra. Ne të gjithë i dimë perfitimet e mjaltit, i cili është përdorur që nga antikiteti jo vetëm për shijen e ëmbël por edhe për […]

Read more ›
on June 10, 2018 at 5:16 pm / in Shëndeti

E dini se çfarë ndodh me trupin kur qëndroni pa ngrënë? Zbulimi është befasues

A e keni pyetur ndonjëherë veten se çfarë do t’i ndodhte organizmit tonë nëse do të ndalonim së ngrëni për disa ditë? Para së gjithash është e nevojshme të evidentohet se, mundësitë e mbijetesës pa ushqim janë të ndikuara shumë fort nga variable të tilla si, pesha trupore, gjendja e shëndetit e subjektit dhe sidomos, prania ose jo e dehidratimit. […]

Read more ›
on June 10, 2018 at 5:12 pm / in Shëndeti

Ja pse kërpudha me alkool sjell vdekje të menjëhershme

Janë të shijshme dhe të lehta, por nëse shoqërohen me alkool, kërpudhat mund të shndërrohen në “minë me sahat” për shëndetin. Paralajmërimi vjen nga Istituti zvicerian që merret me parandalimin e alkoolizmt dhe toksimanive të tjera. Studiuesit zviceran këmbëngulin se disa lloje kërpudhash, nëse shoqërohen me alkool shkaktojnë intoksikim që shfaqet me: të përziera, nxehtësi trupore, marrje mendsh, rrahje të […]

Read more ›