Teknologji

on February 12, 2016 at 12:46 pm / in Teknologji

BMW sjellë bishën M760Li xDrive [FOTO]

Kur të gjitha shpresat u shuan se BMW do të sjellë modelin M të serisë 7, ata na befasuan duke sjellë top modelin e kësaj marke. BMW M760Li xDrive vjen me motor V12 6.6-litër me turbo të dyfishtë M Performance dhe prodhon 441 kW/600KF, transmeton Express. Kjo është një veturë shumë e fuqishme dhe autoritative. Përshpejtimin nga 0-100km/h e arrin […]

Read more ›
on February 10, 2016 at 10:23 pm / in Teknologji

7 arsyet pse duhet të zgjedhim Android në vend të Apple

Këto dy kompani janë rivali më i madh i njëra tjetrës. Viti që lamë pas ishte vit i mirë për Android-in nëse konsiderohen raportet e fundit ku tregohet se zotëron 84.7% të tregut, transmeton lajmi.net. Por, cilat janë arsyet kryesore pse duhet të zgjedhim Android-in mbi konkurruesin e saj më të madh, iOS? Shumë zgjedhje Ka diçka për të gjithë në […]

Read more ›
on February 10, 2016 at 10:16 pm / in Teknologji

7 veturat më luksoze në botë (FOTO)

Veturat janë thuajse një domosdoshmëri në jetën e përditshme, mirëpo disa vetura janë shumë më luksoze se disa  i sjellë për ju 7 veturat më luksoze në botë. 7) Land Rover 2016 SVAutobiography – 90,000 dollarë 6) BMW 740i – 80,000 dollarë 5) Force 1 – 230,000 dollarë 4) Bentley Flying Spur – 200,000+ dollarë 3) Mercedes-Maybach S-Class Pullman – 567,000 dollarë […]

Read more ›
on February 9, 2016 at 10:18 pm / in Teknologji

Bateria që zgjat një javë, së shpejti në treg

Intelligent Energy mund t’i bëjë bateritë që të zgjasin një javë. Kjo kompani ka nënshkruar një marrëveshje me një prodhues të celularëve për ta sjellë këtë teknologji në celularë. Kompania nuk ka zbuluar se me cilën kompani ka nënshkruar marrëveshje, por thjeshtë e ka përshkruar atë si një “kompani e njohur”. Bateria ka një teknologji unike që krijon energji duke […]

Read more ›
on February 6, 2016 at 10:23 pm / in Teknologji

Apple jua blen iPhone-in e thyer

Apple do të pranojë iPhone me ekranë të thyer, kamera, butona të prishur, duke nisur nga java e ardhshme. Apple do të pranojë iPhone me ekranë të thyer, kamera, butona të prishur duke nisur nga java e ardhshme, sipas Mark Gurman, i 9to5Mac. Në vlerë tregëtia do të jetë për pajisje të thyer, 50 dollarë për iPhone 5S, 200 dollarë […]

Read more ›
on February 6, 2016 at 10:21 am / in Teknologji

Ja si mendohet që do të jetë iPhone 7

Gjiganti kalifornian i teknologjisë ka aplikuar për një patentë e cila quhet “sensorët” e prekjeve të shumta”. Kjo teknologji do t’i ndihmonte pajisjet që të detektojnë gishtat ose duart duke lëvizur në ajër, dhe duke e lejuar më pas përdoruesin që të shkruaj në butona virtualë dhe t’i përdorë ata me gjeste në ajër. Sipas përshkrimit të patentës, qëllimi është […]

Read more ›
on February 6, 2016 at 9:54 am / in Teknologji

Galaxy S7 me baterinë më të mirë në Android?

  Deri më sot kemi dëgjuar për shumë të specifikimeve të mundshme për modelin e ri të telefonit të Samsung, Galaxy S7 dhe tani kemi disa detaje mbi jetëgjatësinë e baterisë së këtij modeli  Galaxy S7 thuhet se do të vijë me jetëgjatësi të përmirësuar të baterisë në krahasim me Galaxy S6, ndërsa lajmi vjen nga Eldar Murtazin i cili […]

Read more ›
on February 6, 2016 at 12:49 am / in Aktuale, Teknologji

Shqiptari nga Peja dizajnon veturën e ardhshme të VW (Foto)

Po ju  prezantojme me makinën VW GT Ge elektrike sportive, një studim mbresëlënëse të bërë nga një prej lexuesve tanë dhe të diplomuar industrial dhe transporti projektimin, Eljesah Shala, si pjesë e një teze të sponsorizuar nga automobilistike gjermane. Ai e ka dizajnuar veturën gjatë studimeve si projekt përfundimtar për Baçelor, gjatë kohës kur ai punoi si dizajnues i veturave në […]

Read more ›
on February 5, 2016 at 11:35 pm / in Teknologji

Kujdes nga ky mesazh që po qarkullon në WhatsApp

Një mesazh që po qarkullon tek shërbimi për mesazhe WhatsApp synon të marrë të dhënat personale të përdoruesve. Mesazhi është në formën e një lidhje që duket sikur ka ardhur nga një mik. Po të klikoni tek kjo lidhje, kaloni automatikisht tek një uebsajt i rremë, i cili përmban oferta me ulje çmimesh nga marka të famshme. Përdoruesve më pas […]

Read more ›
on February 5, 2016 at 1:00 pm / in Kuriozitete, Teknologji

Audi e re R8 Plus, tani mund ti vizitoni yjet [VIDEO]

  Kjo reklamë e mahnitshme nga Audi është realizuar për finalen e Super Bowl në SHBA. I rrethuar nga kujtimet e viteve të arta të fluturimit në gjithësi, një astronaut në pension kishte humbur zellin për të jetuar, transmeton Express. Më pas vije djali i tij i cili duke parë gjendjen e babait i dorëzon atij çelësin e Audi R8 […]

Read more ›