Other News

on May 22, 2018 at 11:26 pm / in Kuriozitete

Pse qeni disa njerezve i leh kurse disave jo? Pergjigja e nje veterineri

Pse qeni disa njerezve i leh kurse disave jo? Pergjigja e nje veterineri Qente janë gjithmonë një roje kur një i huaj pushton territorin e tyre. Kur kafsha juaj e preferuar ulet, kjo do të thotë agresion ose ankth të thjeshtë. Ndonjëherë, megjithatë, ajo me gëzim do të shkundë bishtin edhe tek një i huaj. Pra, pse një qen ka […]

Read more ›
on May 22, 2018 at 11:25 pm / in Aktuale

Hakmarrja, shqiptari i pret fytin me grykën e shishes, ish-të dashurës

Një shqiptar 50-vjeçar e ka shfryrë gjithë dëshirën për hakmarrje mbi ish të dashurën, edhe ajo shqiptare, me tentativën për ta vrarë, duke i prerë fytin me një grykën e një shisheje. E çara nga njëri vesh te tjetri i ka rrezikuar seriozisht jetën gruas 40-vjeçare, e cila shpëtoi pas një operacioni të gjatë e të komplikuar, me 50 qepje. […]

Read more ›
on May 22, 2018 at 11:25 pm / in Kuriozitete

Këto tre binjake refuzojnë të flasin me të tjerët në shkollë. Pastaj mësuesi arrin të zbulojë sekretin e tyre që i ka përlotur të gjithë

Kur Haley, Kassidy dhe Sierra shkuan për herë të parë në një shkollë në Las Vegas, dukeshin krejtësisht të pakënaqura me atë që mësuesit thonin. Ata qëndronin si në mbrojtje nga të gjithë njerëzit. Fillimisht stafi i shkollës nuk mund ta kuptonte arsyen e kësaj sjelljeje. Kjo derisa vajzat filluan të bënin shumë mungesa. Pra, në fund, mësuesit preferuan të […]

Read more ›
on May 22, 2018 at 11:25 pm / in Shëndeti

Nëse keni mosbalancim të tiroides, filloni konsumimi e këtyre elementëve menjëherë

Tiroidja është motori i trupit tuaj. Ka lëndë ushqyese që luajnë rol në shëndetin e tiroides si psh: 1. Jodi Pa mjaft jod, tiroidja thjesht nuk mund të prodhojë hormonet e saj. Nivelet e shëndetshme të jodit mund të mbahen duke ngrënë ushqim deti si algat dhe peshq deti, si dhe duke marrë një shtesë jodike të përditshme. 2. Seleni […]

Read more ›
on May 22, 2018 at 11:24 pm / in Kuriozitete

Pak minuta para dasmës, nusja merr dorën që dridhej të dhëndrit dhe rrëfen të vërtetën për njeriun me të cilin është gati të martohet

Thuhet se në jetë nuk e njeh kurrë një person tërësisht, madje edhe pas shumë vitesh marrëdhënie. Një çift nga Karolina e Veriut u përball me përgatitjet për martesën e tyre dhe ata ishin të dy shumë nervozë. Por ndonjëherë kur afrohet dita e madhe, del se kush është në të vërtetë personi me të cilin po përgatitemi të kalojmë […]

Read more ›
on May 22, 2018 at 11:24 pm / in Aktuale

“Përse nuk shkon në shkollë?”, përgjigjia e vogëlushes lypëse të shkakton mornica në trup

Shpesh herë nuk kemi kohë apo nuk duam të dëgjojmë për hallet apo problemet që shqiptarët heqin përditë mbi kurrizin e tyre si pasojë e rrëmujës dhe rrumpallës në institucionet shtetërore dhe jo vetëm. Por ky popull ka mjaft shqetësime që ndoshta në pamje të parë mund të duken të vogla, por që në thelb janë një këmbanë alarmi për […]

Read more ›
on May 22, 2018 at 11:23 pm / in Kuriozitete

Shkon në spital dhe zbulon se është shtatzënë. Por në ditën e ekos shikon në ekran: “Fëmija nuk është aty, barku është bosh”. Më pas ndodh e pabesueshmja

Thonë se duhet t’i besojmë gjithmonë intuitës së nënës. Dhe pyetja është “a është e vërtetë?”. Ishte prilli i vitit 2010, i dashuri i Amy-Lou Howard e çoi shpejt në spital. Ajo kishte dhimbje. Një test i parë i shtatzënisë tregoi një rezultat negativ dhe mjekët menduan se vajza 19-vjeçare kishte një sëmundje në zorrë. Por dhimbja e saj u […]

Read more ›
on May 22, 2018 at 11:23 pm / in Shëndeti

Mjeku i njohur: E keni të ndaluar nga mjeku të përdorni hudhër nëse vuani nga kjo sëmundje

Ka njerëz që nuk duhet të konsumojnë hudhër. Keto njerez bejne pjese ne nje nga grupet e mëposhtme: Njerëz që kanë probleme të mëlçisë Hudhra është e njohur për efektet e saj antibakteriale dhe antivirale dhe kjo është arsyeja pse disa njerëz e konsumojnë atë. Mirepo hudhra përmban substanca të caktuara që mund të shkaktojnë stimulim në stomak dhe zorrë […]

Read more ›
on May 22, 2018 at 11:23 pm / in Kuriozitete

Rrushi i bardhë apo i zi? Ja cili është më i miri

Rrushi mbron nga tretja me vështirësi, temperatura, sëmundjet e mëlçisë, hemorroidet, osteomieliti, kanceri, si dhe nga mjaft sëmundje të tjera. Edhe pse ekzistojnë lloje të shumtë rrushi, shumica e konsumatorëve më së shumti njohin rrushin e bardhë dhe rrushin e zi. Rrushi i zi duhet ngrënë sa më shpesh edhe për shkak të kaliumit, manganit, vitaminave C, B1 dhe B6. […]

Read more ›
on May 22, 2018 at 11:23 pm / in ShowBiz

Motra shpërthen ndaj Megan: Nuk ndihmove babanë, shpenzove 75 mijë dollarë për një fustan

Dasma e Princit Harry me aktoren amerikane Megan Markle ka qenë kryefjala botërore e ditëve të fundit, por duket se jo të gjithë e kanë pritur mire ceremoninë që u transmetua live në dhjetëra shtete. Motra e Megan, Samantha Grant ka akuzuar aktoren se nuk ka ndihmuar aq sa duhet babain e falimentuar, i cili nuk ishte i pranishëm gjatë […]

Read more ›