Other News

on June 11, 2018 at 6:33 pm / in Aktuale

“Ajo e ndau nga gruaja, studentet në Shqipëri për lek bëjnë gjithçka”, cfare nuk shikon te profili i Xhaferit

Dy të rinj u larguan nga kjo botë në rrethana tragjike pak ditë më parë. Xhafer Mata vra ish-të dashurën e tij dhe më pas veten. Pas kësaj tragjedie të dyfishtë, në rrjete sociale kanë shpërthyer komentet mbi ngjarjen. Debatet janë aq të forta mes komentuesve sa të rrënqethesin mishin. Këtu janë disa nga komentet që janë bërë në faqen […]

Read more ›
on June 11, 2018 at 6:27 pm / in ShowBiz

Ndarja e saj bëri bujë të madhe, Eneda Tarifa “kapet mat” me ish-bashkëshortin (foto)

Bëri bujë të madhe mediatike lajmi se Eneda Tarifa i dha fund marrëdhënies 18-vjeçare me Erjon Zaloshnjën. Asnjëri prej partnerëve nuk pranoi të flasë për këtë çështje, ndërsa së fundmi ata janë fotografuar së bashku. Eneda dhe Erjoni janë prindër të një vajze, e cila quhet Aria dhe mesa duket ajo i ka bashkuar sërish dy prindërit e saj. Ata […]

Read more ›
on June 11, 2018 at 5:39 pm / in Kuriozitete

Në vend të grepit përdori magnet për peshkim, i riu gjen kasafortën e mbushur me flori (Foto)

Një peshkatar që përdor magnet në vend të grepit për të kapur objekteve të metalta, ka gjetur një kasafortë plotë me stoli, dhe medalje të ushtrisë në fund të një liqeni. Adam Hastings, 22-vjeç ka arritur të nxjerr nga uji një kasafortë të cilën e kishte tërhequr jashtë me magnetin që e përdor si grep. E gjitha ka ndodhur në […]

Read more ›
on June 11, 2018 at 5:36 pm / in Kuriozitete

Dikur i kishte 180 kilogramë dhe i vinte turp të dilte nga shtëpia, sot është trajner personal dhe tërë trupin e ka muskuj (Foto)

Një i ri i cili me 180 kilogramët e tij kishte thyer vaskën derisa po pastrohej pasi që vazhdimisht konsumonte mbi 7 mijë kalori në ditë, ka arritur ta transformoj trupin e tij duke e shndërruar të tërin në muskuj. Ai arriti t’i humbë 80 kilogramë dhe të shndërrohet në trajner personal, për të gjithë ata që janë të etur […]

Read more ›
on June 11, 2018 at 5:33 pm / in Shëndeti

Ushqimet më të mira për ta parandaluar sulmin e zemrës

Sulmet e zemrës ndodhin papritmas, ndërkaq simptomat përfshijnë dhimbje gjoksi, probleme me frymëmarrje, ndjenja ligështie, etj. Ndonëse thirrja e menjëhershme e ambulancës është gjëja e duhur gjatë atyre momenteve, është gjithashtu e rëndësishme që të punoni drejt parandalimit të këtij fenomeni. Një studim i ri, i publikuar gjatë javës së kaluar, ka zbuluar se konsumimi i proteinave bimore mund të […]

Read more ›
on June 11, 2018 at 5:31 pm / in Shëndeti

Arrat dhe peshku zgjasin jetën

Do të jetosh më gjatë? Ha më pak mish të kuq. Konsumi i këtij lloj mishi rrit rrezikun për të vdekur, në veçanti për kancerin dhe sëmundjet kardiovaskulare. Anasjelltas, një dietë që privilegjon peshkun dhe mishrat e bardhë redukton rrezikun e vdekjes. Të paktën 9.3 për qind dhe 7.6 për qind e vdekjeve, respektivisht për meshkujt dhe femrat, është e […]

Read more ›
on June 11, 2018 at 5:30 pm / in Shëndeti

Trupi ju paralajmëron 24 orë para një goditjeje, shenjat e fshehura që të gjithë duhet t’i dijnë

Në Suedi, rreth 30,000 njerëz marrin goditje çdo vit – një person çdo 17 minuta. Fatmirësisht, hulumtimi mbi goditjen në tru ka filluar seriozisht të studiohet në vitet e fundit, por natyrisht ka mbetur shumë për të bërë. Për çdo pacient të pestë që ka pësuar një goditje, simptoma të ngjashme kanë ndodhur 24 orë para fillimit të sëmundjes. Stroke […]

Read more ›
on June 11, 2018 at 5:27 pm / in Shëndeti

Tri mënyra për ta minimizuar rrezikun e sulmit në tru

Njohja e shenjave dhe kërkimi i trajtimit të hershëm mund t’i zvogëlojë dëmet që mund të shkaktohen nga sulmi i trurit, ose mund t’i parandaloni krejtësisht dëmet. Më poshtë gjeni disa mënyra se si mund ta minimizoni rrezikun e sulmit në tru. Njohja e shenjave; trajtimi i hershëm i parandalon dëmet e mëdha Sulmi në tru është dëmi që shkaktohen […]

Read more ›
on June 11, 2018 at 5:25 pm / in Kuriozitete

Vajza 7-vjeçare pranon dhuratën më të tmerrshme nga nëna e saj, bën implantet e gjirit për ti rritur ato

Juliet Manson, nga Glendale në Kaliforni, pranoi një dhuratë shumë të veçantë nga nëna e saj: një udhëtim në Kinë për t’ju nënshtruar një operacioni të shtimit të gjirit. 7-vjeçarja kishte kërkuar vazhdimisht nga prindërit e saj, duke këmbëngulur se kishte nevojë për implantet e gjirit dhe dëshironte një operacion. Nëna e saj, Dana Manson, thotë se u përpoq të […]

Read more ›
on June 11, 2018 at 5:24 pm / in Kuriozitete

Binjakët identik, 59 vjeçarë që si ndau kurrë as puna e as jeta

Micheal dhe Howard Jones, janë vëllezërit binjak që edhe pse tashmë 59 vjeçarë jetojnë bashkë dhe punojnë në të njëjtin vend. Ata janë identik, dhe nuk janë ndarë asnjë ditë në jetën e tyre edhe pse binjakët pasi që të rriten ndahen për të jetuar jetën e tyre. Binjakët Micheal dhe Howard punojë në Howells, teksa shumë nga kolegët e […]

Read more ›