Other News

on October 23, 2017 at 9:03 am / in Kuriozitete

Gruaja me kancer që përloti botën, çfarë ndodhi kur ishte shtatzënë (Foto)

27-vjeçarja nga Florida, gjatë muajve të ardhshëm, zhvilloi një betejë të ashpër për të shpëtuar jetën e saj si dhe atë të fëmijës së palindur. Ajo iu nënshtrua heqjes së gjirit të majtë dhe bëri seanca të shumta kimioterapie, deri në fund të shtatzënisë. Crider dhe burri i saj Brandon mirëpritën një djalë të shëndetshëm në prill. Cifti janë prindër […]

Read more ›
on October 23, 2017 at 8:56 am / in Kuriozitete

Ushqimet e zakonshme që ulin rrezikun për zhvillimin e kancerit të zorrës

E dini që drithërat janë të mira për zemrën, por mund të kenë edhe një përfitim tjetër gjithashtu. Pas një studimi afatgjatë nga Fondacioni Botëror për Hulumtimin e Kancerit dhe Instituti Amerikan i Kancerit, ku u përfshinë mbi 8000 raste, hulumtuesit shkencorë dolën në përfundimin se duke konsumuar të paktën 90 gramë drithëra në ditë mund të ulet rreziku për […]

Read more ›
on October 23, 2017 at 5:44 am / in Aktuale

Zyrtarisht dimër? Ja sa shkojnë temperaturat, në darkë nis edhe bora

Ashtu si ishte parashikuar dita e para e javes nisi me reshje te dendura shiu dhe me temperatura me te uleta. Meteoalab parashikon qe e hëna, do të vijoje te jetë me shira ndërsa në mbrëmje parashikohen reshje dëbore në ekstremin Verior dhe zonat e thella malore të Verilindjes. Nderkohe edhe temperaturat do te shenojne ulje. “Temperaturat e ajrit do […]

Read more ›
on October 22, 2017 at 11:09 pm / in Kuriozitete

Burri më tradhtoi, por ja si ia ktheva unë atij

E dashura psikologe, Në një pushim e kuptova se sa më mungon seksi që nga divorci im. Tani jam duke shkuar në shtrat me tre burra të martuar. A duhet të ndihem fajtore? Jam 52 vjeqare dhe u divorcova pesë vjetë më parë pasi burri im më kishte tradhtuar. E takova një burrë të mrekullueshëm në një festë dhe e […]

Read more ›
on October 22, 2017 at 10:53 pm / in Aktuale

I kthehet nënës foshnja e kidnapuar në Fushë Kosovë

I kthehet nënës foshnja e kidnapuar në Fushë Kosovë Policia e Kosovës ka arrestuar të dyshuarin i cili kishte marrë në mënyrë të kundërligjshme foshnjën. Policia njofton se foshnja i është kthyer nënës, ndërsa pas intervistimit i dyshuari me vendim të prokurorit dërgohet në mbajtje,në stacionin policir në Fushë Kosovë. Rasti ka ndodhur në Fushë Kosovë mbrëmë pas mesnate. /gazetain.com

Read more ›
on October 22, 2017 at 10:52 pm / in Aktuale

Motrat i kërkojnë pasurinë, vëllai jep mesazhin që do t’ju lërë pa fjalë

Pjesë e rubrikës “Ka një mesazh për ty” ditën e sotme ishin 3 motra të cilat kishin ftuar vëllain e tyre, Roxhensin të cilin i ati e cilëson si trashëgimtarin e vetëm edhe pse ato janë 7 fëmijë. Kristina, Alberta dhe Vojsava nga Pirgu i Korçës u shprehën se e kanë ftuar vëllain që ai t’i premtojë se pasuria do […]

Read more ›
on October 22, 2017 at 10:35 pm / in Kuriozitete

Kjo është lulja në Kosovë e cila ka vlerë më shumë se ari…

“Çmimi i shafranit varion, ku prodhuesit francez e shesin rreth 56-60 euro gramin. Ne kemi gjetur çmim deri në 250 euro për gram” Lule shafrani, e cila vlerësohet si një prej erëzave më të shtrenjta në botë, kultivohet edhe në Kosovë. Kjo lule, përpunimi i së cilës kërkon mund dhe durim, vlerësohet se është “më e vlefshme se ari”. Shafrani […]

Read more ›
on October 22, 2017 at 10:26 pm / in Kuriozitete

Leximi i mëndjes? Mësoni si ta bëni, do të befasoheni

Nuk është superfuqi, nuk është ekskluzivitet i askujt, të gjithë jemi të predispozuar për ta manifestuar. Psikologët thonë që kjo aftësi është prezente tek çdokush. Ata e përqasin hamendësimin si një çrregullim konjitiv. Është një hamendësim që nuk bazohet në të dhëna objektive, hamendësuesit nuk kanë prova që të jetë e vërtetë. Janë interpretime që shfaqen automatikisht, vështirë për tu […]

Read more ›
on October 22, 2017 at 10:24 pm / in Aktuale

E frikshme në Tiranë/ Babai dhunë monstruoze vajzës pas shakasë. Kokën pas murit, goditje me pinca

jë baba i dhunshëm është dënuar me 10 muaj burgim nga Gjykata e Tiranës, pasi u shpall fajtor për rrahjen e vajzës së tij të mitur. Ai është shtetasi Artan Z., banues në Kamzë, i cili është dënuar nga Gjykata më 2 tetor të këtij viti për veprën penale të “dhunës në familje”. Ai e ka rrahur vajzën duke e […]

Read more ›
on October 22, 2017 at 10:22 pm / in Kuriozitete

19-vjeçarja shet virgjërinë për 250 mijë dollarë: Pranoj dhe me pesë njëherësh, vetëm …

Nëse keni dëgjuar për Meksikën, me siguri që e dini se ekonomia e saj është përtokë. Të rinjtë detyrohen të sakrifikojnë dhe pjesa më e madhe përfshihet në trafikimin e drogës. Një 19-vjeçare nga ky shtet ka bërë një kërkesë të drejtpërdrejtë në rrjetet sociale, duke kërkuar të shesë virgjërinë e saj për 5 milion pezos, që do të thotë […]

Read more ›