March 13, 2018 at 6:44 pm

Rrufeja “përcëllon” kishën, plagosen qindra besimtarë

Ishin duke u lutur, por të paktën 16 persona humbën jetën dhe 160 të tjerë u plagosën ditën e djeshme, kur një rrufe goditi një kishë në Ruandë.

Ngjarja e rëndë ndodhi në jug të vendit dhe po komentohet në rrjetet sociale si “mposhtja e Zotit” në shtëpinë e tij.

Mësohet se rrufetë goditën edhe një grup prej 18 nxënësish në afërsi të kishës, duke vrarë njërin prej tyre.

Goditjet e rrufeve janë të shpeshta në Ruandë, një vend me shumë kodra dhe male ku moti i keq vret dhjetëra persona cdo vit.

Kjo nuk është tragjedia e parë që ndodh në një kishë, pasi theksojmë se vitin e kaluar, xhihadistët sulmuan një kishë në Irak, duke vrarë më shumë së 200 persona.

Shperndaje në Facebook.