May 16, 2018 at 8:04 pm

Vetëm për 5 minuta formula magjike me banane, për një lëkurë të pastër e plot shkëlqim!

Ne të gjithë e dimë se sa e dobishme eshte banania për shëndetin tonë, por shumë pak prej nesh e dinë se është po aq e rëndësishme edhe për lëkurën tonë.

Ajo përmban vitaminë A, vitaminë C dhe hekur me bollëk. Ndihmon në hidratimin e lëkurës dhe në të njëjtën kohë shton shkëlqimin e saj. Pervec kesaj permban edhe vitaminë E. Ndihmon në trajtimin e shenjave të plakjes pasi riparon rrudhat. Ajo heq qelizat e vdekura te lekures dhe rinovon lëkurën duke stimuluar prodhimin e qelizave të reja te saj.

Le të diskutojmë lloje te ndryshme maskash që mund të bëhen nga banania në shtëpi:

1.Maska me banane dhe mjalte
Përbërësit:

Banane: 1/2

Mjaltë: 1 luge gjelle

Lëng limoni: 1 lugë caji

Shtypni nje gjysmë banane në një tas dhe shtoni një lugë gjelle mjaltë në të.

Përzieni te dy përbërësit së bashku.

Pastaj, shtoni një lugë çaji lëng limoni në të,duke i perziere perseri.

Aplikoni këtë përzierje në fytyrë dhe masazhojeni për 2-3 minuta.

Mbajeni në fytyrën tuaj për 15 minuta.

Pas kësaj, shpelajeni fytyrën me ujë normal.

Aplikoni këtë përzierje dy herë në javë ne darke para se të shkoni në shtrat.

Banania dhe mjalti hidratojne lëkurën dhe shtojne shkëlqimin e saj. Lëngu limonit pastron lëkurën dhe trajton edhe njollat e errëta.

2.Maska me banane dhe vitamine E

Perberesit:

Banane: 1/2

Vaj Vitamine E: 1/2 luge gjelle

Gjethe Aloe Vera: 1

Shtypni nje gjysmë banane dhe shtoni nje gjysmë luge vaj vitaminë E në të.

Pastaj, ndani gjthen e aloes në dy gjysma dhe nxirrni xhelin prej saj.

Shto xhelin në përzierjen e bananes me vajin e vitaminës E.

Aplikoni këtë përzierje në fytyrë dhe masazhojeni për 5 minuta.

Pastaj, lereni në fytyrën tuaj për 15 minuta te tjera.

Pas kësaj, shpëlani fytyrën me ujë normal.

Aplikoni këtë maske 2 herë në javë per te shmangur njollat e erreta te lekures.

3.Maske me banane dhe qumesht

Përbërësit:

Banane: 1/2

Qumësht: 1 luge gjelle

Shtypni nje gjysme banane dhe shtoni nje luge gjelle qumesht ne te.

Aplikoni këtë përzierje në fytyrë dhe lereni për 20 minuta.

Pastaj, shpelajeni atë me ujë normal.

Aplikoni këtë përzierje 2 herë në javë për nje lëkurë me ngjyra të ndezura.

Shperndaje në Facebook.